×
ул. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
28.08.2021
Relacja z obchodów 30 rocznicy Niepodległości Ukrainy w Kielcach

Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele polskich i ukraińskich władz, mieszkańcy Kielc oraz liczna diaspora ukraińska.

Obchody 30. rocznicy niepodległości Ukrainy odbyły się w Muzeum Dialogu Kultur. Wydarzenie było kolejną okazją do spotkania mieszkańców Kielc z liczną diasporą Ukraińców mieszkającą, uczącą się i pracującą w naszym mieście i regionie.

W wydarzeniu uczestniczyli Wiaczesław Wojnarowski, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Bogdan Wenta, Prezydent Miasta Kielce, Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Pruś, przew. Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, wykładowcy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z Winnicy i Tarnopola, a także przedstawiciele Ukraińców mieszkających w Kielcach.

Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzony jest w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SSR. Data 24 sierpnia 1991 roku uznawana jest za powstanie kraju w obecnej formie.

- Polska była pierwszym krajem, który uznał niezależność Ukrainy, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni – podkreślił Wiaczesław Wojnarowski, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie. – Ukrainę wsparła też koalicja międzynarodowa i mieliśmy również zaszczyt gościć w Kijowie prezydenta RP i to również było dla nas wielkim wydarzeniem. Doceniamy to, że przez te lata tak wspaniale rozwija się nasza współpraca z województwem świętokrzyskim i Kielcami – dodał Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie.

- Bardzo cenimy sobie te dobrosąsiedzkie kontakty. My ze swej strony oferujemy ukraińskiej, ale również młodzieży z innych krajów specjalne wsparcie, jeśli ktoś chce studiować w Kielcach. W ten sposobów wyrasta nam nowe pokolenie ludzi, którzy chcą związać swoją przyszłość z naszym regionem – powiedział Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Specjalnie dla gości z Ukrainy Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód przygotowało na Rynku w Kielcach mobilny Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców.

W godzinach od 15.00 do 17.00 pracownicy Punktu udzielają bezpłatnych porad dotyczących legalizacji pobytu i pracy, można również skorzystać z bezpłatnych porad prawnych, psychologicznych oraz zapisać się na kurs języka polskiego dla cudzoziemców.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom jest wystawa twórczości Nikifora Krynickiego, polskiego malarza łemkowskiego pochodzenia, zaliczanego do grona najwybitniejszych na świecie malarzy naiwnych, prymitywistów. Wystawa w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach, liczy ponad 40 różnorodnych prac malarskich Nikifora, pochodzących zarówno ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, jak i Muzeum Narodowego w Kielcach.

Źródło artykułu i fotografii: Urząd Miasta Kielce

Zobacz także relację w TVP Kielce

Relacja z obchodów 30 rocznicy Niepodległości Ukrainy w Kielcach
Relacja z obchodów 30 rocznicy Niepodległości Ukrainy w Kielcach