×
ул. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
13.12.2015
SIEW na III Forum Międzynarodowym DZIEŃ POLSKIEGO BIZNESU w Kijowie

Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód zaprezentowało w stolicy Ukrainy polsko - ukraińskie inicjatywy gospodarcze w ramach projektu Polonijny Klaster Ekologiczny.

26 listopada 2015 r. delegacja Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód oraz przedstawiciele Targów Kielce SA, Urzędu Marszałkowskiego, a także świętokrzyscy przedsiębiorcy wzięli udział w III Forum Międzynarodowym „DZIEŃ POLSKIEGO BIZNESU” w Kijowie.

III Forum Dzień Polskiego Biznesu w Kijowie

Była to doskonała okazja do prezentacji polsko - ukraińskich projektów współfinansowanych przez MSZ, których liderem jest Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód.

W pracach Forum udział wzięli Pełnomocnik Premiera ds. Funduszy Europejskich i Rozwoju Regionalnego, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju RP Jerzy Kwieciński, Wiceminister Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy Natalia Mykolska, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Henryk Litwin, Prezesi Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej - Jacek Piechota i Oleksandr Szłapak, a także liczni przedstawiciele polskiej i ukraińskiej administracji publicznej oraz ukraińskiego i polskiego biznesu.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród przedstawicieli ukraińskiego biznesu, administracji lokalnej, jak również przedstawicieli ukraińskich mediów, gromadząc ponad 300 uczestników.

Podczas Forum prezes Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód Krzysztof Kalita zaprezentował projekt pod hasłem Polonijny Klaster Ekologiczny, który ma być platformą współpracy wzajemnie powiązanych firm, uczelni wyższych, jednostek naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu funkcjonujących w sektorze ochrony środowiska lub inwestujących w tym kierunku w Polsce i na Ukrainie. Projekt ma na celu rozwój współpracy gospodarczej z Polską polonijnych przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu na Ukrainie.
Inicjatywę nawiązania bliższej współpracy gospodarczej podjęły działające w środowisku polonijnym przedsiębiorstwa, instytucje oraz organizacje pozarządowe, dla których Polska jest perspektywicznym kierunkiem dalszego rozwoju.

Polska delegacja w Kijowie gościła w składzie:

 • Krzysztof Kalita - prezes Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód (prelegent podczas Forum)
 • Magdalena Kalita - sekretarz Stowarzyszenia
 • Ryszard Białacki - Koordynator Biura Regionalnego Województwa Świętokrzyskiego w Brukseli i Domu Polski Wschodniej, Departament Polityki Regionalnej Urząd Marszałkowski w Kielcach (prelegent podczas Forum)
 • Anna Ciołak - dyrektor Wydziału Konferencji Centrum Wystawienniczego Targi Kielce SA (prelegentka podczas Forum)
 • Stanisław Wyrozumski – specjalista ds. współpracy z gminami oraz firmami komunalnymi Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami MB Recycling Sp. z o.o.
 • Damian Opala – współzałożyciel Gekon Pellet, spółki która rozpoczyna realizację inwestycji na Ukrainie
 • Rafał Graczkowski - specjalista ds. funduszy europejskich - właściciel firmy graczkowskidotacje.pl
 • Bogdan Stetsiuk - tłumacz w Stowarzyszeniu Integracja Europa - Wschód

Dodatkowo do Kijowa przybyli ukraińscy partnerzy i uczestnicy projektu Polonijny Klaster Ekologiczny w tym:

 • prof. Svitlana Karvan - Chmielnicki Uniwersytet Narodowy
 • Stepan Lypkan - wiceprezes Winnickiej Izby Przemysłowo - Handlowej
 • Dmytro Didyk - koordynator projektu Polonijny Klaster Ekologiczny na Ukrainie
 • Andrij Druczynskij - polsko - ukraińskie przedsiębiorstwo ABM Recykling Sp. z o.o. (firma powstała jako efekt uczestnictwa w naszym projekcie).

Wizyta w Kijowie była częścią cyklu spotkań promujących Polonijny Klaster Ekologiczny. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano jeszcze spotkania biznesowe w Winnicy, Chmielnickim i Lwowie.

Autor: Krzysztof Kalita

W artykule wykorzystano informacje i fotografie udostępnione przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie. 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Forum na stronie WPHI:

https://ukraine.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/163790,iii-forum-miedzynarodowe-dzien-polskiego-biznesu-.html

Poniżej prezentujemy fotorelację z Forum.

Galeria fotografii - WPHI Kijów:

Galeria fotografii - Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód

O Forum

26 listopada 2015 roku w Kijowie odbyło się coroczne Forum Międzynarodowe „DZIEŃ POLSKIEGO BIZNESU”, w tym roku to już III edycja, który tradycyjnie gromadzi osoby zainteresowane w rozwoju polsko – ukraińskich handlowo-gospodarczych stosunków, współpracy handlowej i inwestowania.

Forum odbyło się pod patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie, przy wsparciu Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej, a także Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy.

Organizatorzy: Międzynarodowe Centrum Prawnicze EUCON, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Międzynarodowy Związek Audytorski. Współorganizator: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej.

Prelegenci: przedstawiciele rządów obu państw, instytucji bankowych, europejskich funduszy finansowych, polskich instytucji certyfikujących, specjalnych stref ekonomicznych, miast Warszawy, Krakowa, Gdańska, Lublina.

Tematy: w ramach forum Państwo mogą nie tylko dowiedzieć się o ostatnich tendencjach i specyfice nawiązania eksportu przez Polskę do UE, otwarcia i prowadzenia biznesu w Polsce, ale również będzie możliwość nawiązania kontaktów z przedstawicielami władzy i biznesu, znaleźć partnerów lub uzyskać dodatkowe możliwości dla finansowania Waszego zorientowanego na eksport biznesu.

Program

Forum Dzień Polskiego Biznesu Kijów 2015

Wykorzystano treść z serwisu: http://eucon.ua/pl/1-ukrayins-ka-iii-mizhnarodnij-forum-pol-s-kij-biznes-den/

 

O projekcie Polonijny Klaster Ekologiczny

W 2015 roku zostanie podpisane oficjalne porozumienie na rzecz utworzenia POLONIJNEGO KLASTRA EKOLOGICZNEGO, który będzie platformą współpracy wzajemnie powiązanych firm, uczelni wyższych, jednostek naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu funkcjonujących w sektorze ochrony środowiska lub inwestujących w tym kierunku w Polsce i na Ukrainie.
Inicjatywę nawiązania bliższej współpracy gospodarczej podjęły działające w środowisku polonijnym przedsiębiorstwa, instytucje oraz organizacje pozarządowe, dla których Polska jest perspektywicznym kierunkiem dalszego rozwoju.
Zaproszenie do współpracy z zainteresowaniem przyjęły polskie firmy z branży recyklingu odpadów oraz instytucje otoczenia biznesu, w tym tak doświadczeni partnerzy jak Targi Kielce S.A. oraz strefy ekonomiczne i centra obsługi inwestora.
Nad prawidłową realizacją przedsięwzięcia czuwać będzie Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód, które podejmując się roli lidera projektu będzie "bramą" umożliwiającą środowiskom polonijnym na Ukrainie nawiązanie korzystnych relacji gospodarczych w Polsce.
Projekt ma na celu rozwój współpracy gospodarczej z Polską polonijnych przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu na Ukrainie. Przewidziano dla tej grupy (min. 15 jednostek) wsparcie poprzez organizację w 2015 r.:
1) Cyklu szkoleń i doradztwa połączonych z warsztatami biznesowymi nt.:

 • pozyskiwanie funduszy UE na krajowe i międzynarodowe inwestycje MŚP,
 • zasady tworzenia i funkcjonowania klastrów biznesowych,
 • uwarunkowania prawne inwestycji przedsiębiorstw w Polsce w zakresie ochrony środowiska,
 • zasady i formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce,
 • doradztwo prawne i rachunkowe dla firm zw. uwarunkowaniami realizacji inwestycji w Polsce;

2) Konferencji promujących Polskę podczas wizyt studyjnych na Ukrainie;
3) Międzynarodowego Forum Ekologicznego na Targach Kielce oraz misji gospodarczej w Polsce.

Partnerzy Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód oraz instytucje, które wsparły projekt:

 • Targi Kielce SA,
 • Winnicka Izba Przemysłowo – Handlowa,
 • Chmielnicki Uniwersytet Narodowy,
 • Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice" SA,
 • Kielecki Park Technologiczny,
 • Fundacja Odzyskaj Środowisko,
 • Urząd Miasta Kielce,
 • Winnicka Rada Miejska,
 • Starostwo Powiatowe w Bełchatowie,
 • Kancelaria Prawno - Projektowa LEX SUPERIOR w Ostrowcu Świętokrzyskim,
 • MB Recycling Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami sp.k. w Kielcach,
 • Ukraińsko - Polskie Centrum Integracji Europejskiej w Chmielnickim.

 Autor: Krzysztof Kalita - koordynator projektu, tel. +48 796548507.

MSZ

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2015.

SIEW na III Forum Międzynarodowym DZIEŃ POLSKIEGO BIZNESU w Kijowie
SIEW na III Forum Międzynarodowym DZIEŃ POLSKIEGO BIZNESU w Kijowie