×
ул. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
30.09.2015
Objazdowa Szkoła Języka Polskiego na Ukrainie 2015

Promujemy polsko-ukraińską współpracę na Podolu i Żytomierszczyźnie!

Przez ponad 3 wrześniowe tygodnie polsko - ukraińska ekspedycja pod wodzą Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód oraz Winnickiego Regionalnego Centrum Informacji "Kreatyw" wędrowała po podolskich i poleskich szlakach :)

Nasza akcja organizowana była pod hasłem "Spotkaj Polskę w...", a motywem przewodnim wszystkich spotkań była Objazdowa Szkoła Języka Polskiego. Przyjęliśmy, że to właśnie "mowa" będzie kluczem i pierwszym krokiem do dalszej współpracy.

A promowaliśmy polsko - ukraińską współpracę w bibliotekach, szkołach, lokalnych domach kultury, radiu i telewizji. Dotarlismy wszędzie, gdzie nas zaproszono - nawet na oddział położniczy winnickiego szpitala, gdzie działa studencki klub medyków :)

Zorganizowaliśmy ponad 50 (!) spotkań, w których wzięło udział ponad 2000 osób!!!

Doświadczyliśmy tradycyjnej serdecznej gościny we WSZYSTKICH miejscach, do których dojechaliśmy naszym busem - niezawodnym "Master-Tankiem". Dla wielu ludzi nasza Objazdowa Szkoła Języka Polskiego była pierwszym spotkaniem z Polską.

Podpisaliśmy kilkanaście umów o współpracy z rejonowymi i obwodowymi bibliotekami oraz zdobyliśmy wiele, wiele nowych kontaktów! Dzielnie spisali się nasi polscy i ukraińscy uczestnicy wyprawy - głownie studenci, pracownicy bibliotek, uniwersytetów i ogólnie dobrzy ludzie, którzy każdego dnia: od rana do wieczora wytrwale prowadzili z nami spotkania.

Dziękujemy Wam za to!!!

Ukraińskie drogi już od wielu lat są nam nie straszne. Wszędzie da się dojechać jeśli tylko się chce, a na ukraińskie szlaki powrócimy w przyszłym roku. Teraz każdego dnia otrzymujemy zaproszenia do kolejnych spotkań :)

Zrobiliśmy kilka tysięcy zdjęć i nagraliśmy kilkaset filmowych relacji z naszej wyprawy, które zapewne jeszcze przez kilka tygodni będziemy montować.

Aktualne relacje z akcji umieszczaliśmy na naszych profilach Facebook:

Z podsumowaniem naszej wyprawy będzie można zapoznać się w listopadzie - podczas finału projektu tj. Międzynarodowej Konferencji pod hasłem "Kompetencje językowe podstawą sukcesu zawodowego i społecznego w Europie", którą zorganizujemy we współpracy z Katedrą Filologii Słowiańskiej Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego.

O projekcie

Nasz projekt pod hasłem "PL+UA=UE. Polsko – ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy" jest jednym z 26, który uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu MSZ "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015".

Cieszy nas fakt, iż od 2011 roku Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód nieprzerwanie z sukcesem realizuje zadania publiczne współfinansowane przez MSZ, których celem jest rozwój polsko - ukraińskiej współpracy.

Głównym celem projektu jest promocja nauki języka polskiego na Ukrainie poprzez zastosowanie innowacyjnych metod kształcenia języka polskiego jako obcego.

Co realizujemy w 2015 roku?

 • zagraniczne praktyki dla ukraińskich polonistów i warsztaty językowo - metodyczne w Kielcach,
 • promocję Unii Europejskiej podczas Dni Europy w Winnicy,
 • wakacyjne kursy języka polskiego na Ukrainie,
 • objazdową szkołę języka polskiego na Ukrainie,
 • i in.

Projekt będzie realizowany głównie w 3 obwodach: chmielnickim, winnickim oraz żytomierskim. Na tym obszarze wg danych Konsulatu Generalnego RP w Winnicy zamieszkuje największa na Ukrainie społeczność osób polskiego pochodzenia, której liczebność wg niektórych szacunków może sięgać nawet 450 tys. osób.

Promując język i kulturę polską Stowarzyszanie chce także dotrzeć do ponad 50 (!) szkół i organizacji z małych miasteczek poprzez organizację pierwszych w tej części Ukrainy objazdowych lekcji języka i kultury polskiej pod hasłem „Spotkaj Polskę w…“ (ukr.: „Зустрінь Польщу в…“).
W ramach tego działania zaplanowano trzytygodniowe objazdowe spotkania w różnych miejscach obwodu chmielnickiego, winnickiego oraz żytomierskiego.

Nasi Partnerzy:

 • Chmielnicki Uniwersytet Narodowy,
 • Zjednoczenie Nauczycieli Polskich na Ukrainie (oddział w Chmielnickim),
 • Ukraińsko - Polskie Centrum Integracji Europejskiej,
 • Winnicki Kulturalno - Oświatowy Związek Polaków,
 • Winnickie Regionalne Centrum Informacji „Kreatyw”.

Partnerzy akcji "Spotkaj Polskę w..." w ramach Objazdowej Szkoły Języka Polskiego:

 • Zrzeszenie Bibliotek Winnicczyzny,
 • Chmielnicka Obowodowa Uniwersalna Biblioteka Naukowa im. M. Sotrowskiego
 • Żytomierska obwodowa Uniwersalna Biblioteka Naukowa im. O. Olżycza

Patronat honorowy:

 • Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy,
 • Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie,
 • Wojewoda Świętokrzyski,
 • Starosta Kielecki,
 • Prezydent Miasta Kielce,
 • Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Patronat medialny:

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i do zobaczenia na polsko - ukraińskim szlaku do Europy!

Krzysztof Kalita - prezes Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód

 

MSZ

Projekt "PL+UA=UE. Polsko – ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy" jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015”

Objazdowa Szkoła Języka Polskiego na Ukrainie 2015
Objazdowa Szkoła Języka Polskiego na Ukrainie 2015